Detekční systémy pro průmyslová zařízení na bázi velkoplošných senzorů

Název projektu:  Detekční systémy pro průmyslová zařízení na bázi velkoplošných senzorů

Příjemce: TESLA BLATNÁ, a.s.

Spoluřešitelé: Univerzita Pardubice, Západočeská univerzita v Plzni

Doba řešení projektu: 01/2021 – 12/2024

Poskytovatel dotace: Technologická agentura ČR

Program: TREND 3

Kód projektu: FW03010448

Akronym projektu: OILSENSE

Cíle projektu: Hlavním aplikačním cílem projektu je realizace bezdrátového senzorového systému OILSENSE pro včasnou automatickou detekci průsaků a úniků průmyslových provozních kapalin a mapování rozložení teploty pro předcházení havarijních stavů strojních zařízení, výrobních linek, produktovodů, zásobníků, nádrží a další průmyslové infrastruktury. Systém bude založen na instalaci zcela nových velkoplošných, flexibilních, tištěných senzorových platforem uzpůsobených potřebám konkrétních průmyslových zařízení. Klíčovým výzkumným cílem bude syntéza nových senzitivních materiálů s optimální citlivostí el. parametrů a dlouhodobou stabilitou. U senzorových elementů bude řešena jejich topologie a příprava tiskových formulací s odpovídajícími technickými parametry pro jejich velkoplošný průmyslový tisk.

 

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Ministerstva průmyslu a obchodu na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje TREND – Podprogram 1 – „Technologičtí lídři“.


Další projekty

Vývoj senzorů pro detekci vodíku a oxidu uhelnatého v energetice a automobilovém průmyslu

Název projektu:  Vývoj senzorů pro detekci vodíku a oxidu uhelnatého v energetice a automobilovém průmyslu

Příjemce: TESLA BLATNÁ, a.s.

Spoluřešitelé: VŠCHT v Praze, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i. 

Doba řešení projektu: 01/2024 – 06/2026

Poskytovatel dotace: Technologická agentura ČR

Program: TREND - výzva 10.

Kód projektu: FW10010057

Akronym projektu: H2COTrack

Cíle projektu: Cílem projektu je vyvinout, vyrobit a uvést na trh chemické senzory plynů pro detekci vodíku resp. oxidu uhelnatého, a to ve dvou specifických aplikačních oblastech souvisejících s Doménou výzkumné a inovační specializace "Pokročilé materiály, technologie a systémy": a) senzory umožňující včasnou signalizaci poškození Li-iontových baterií užívaných v elektromobilech a v domácích fotovoltaických systémech; b) senzory určené pro detekci tzv. "zeleného vodíku" přidávaného do zemního plynu.

Navrhovaným technickým řešením je využít v těchto aplikačních oblastech dva typy chemických senzorů plynů: a) chemirezistory; b) senzory typu SAW. V obou typech senzorů se jako citlivé vrstvy budou používat nanostruktury oxidu zinečnatého s možnou dekorací nanočásticemi kovů.

 

Tento projekt Vývoj senzorů pro detekci vodíku a oxidu uhelnatého v energetice a automobilovém průmyslu je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost. 

                                                        

Nabíječe akumulátorů využívající moderní koncepce měničů s rezonanční topologií a vysokou účinností

Název projektu:  Nabíječe akumulátorů využívající moderní koncepce měničů s rezonanční topologií a vysokou účinností

Příjemce: TESLA BLATNÁ, a.s.

Spoluřešitelé: Vysoké učení technické v Brně

Doba řešení projektu: 03/2023 – 12/2025

Poskytovatel dotace: Technologická agentura ČR

Program: THÉTA 5

Kód projektu: TK05020159

Akronym projektu: MORENA

Cíle projektu: Využití výkonných nabíječů bateriových akupacků v současné době stále narůstá a nabíječe nacházejí stále častější využití mimo jiné ve spojitosti s ručním nářadím, elektromobilitou, nebo bateriovými úložišti elektrické energie. S nárůstem využití výkonných nabíječů je stále více kladen důraz na účinnost přeměny energie a také kvalitu odebírané energie s přihlédnutím ke zkreslení fázového proudu. Hlavním cílem projektu je vyvinout dva typy nabíječů o výkonu 600 W a jeden o výkonu 1000 W. V rámci vývoje budou analyzována a testována různá technická řešení měničů. Bude využito aktivní korekce účiníku (PFC) ve spojení s DC/DC měničem moderní koncepce s měkkým spínáním. Tato koncepce se vyznačuje nízkými ztrátami, nízkou spořebou ve STAND-BY režimu a nízkou úrovní rušivého vyzařování (EMI).

 

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA.


Vodivostní chemické senzory vodíku pracující při pokojové teplotě

Název projektu:  Vodivostní chemické senzory vodíku pracující při pokojové teplotě

Příjemce: Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.

TESLA BLATNÁ, a.s.

Spoluřešitelé: TESLA BLATNÁ, a.s.

Doba řešení projektu: 01/2024 – 12/2025

Poskytovatel dotace: Technologická agentura ČR

Program: 2. VS SIGMA DC2

Kód projektu: TQ03000410

Akronym projektu: SENZHYD

Cíle projektu: Projekt si klade za cíl vyvinout a prověřit funkčnost bezpečných a spolehlivých chemirezistivních čidel vodíku s vysokou selektivitou, které jsou schopné pracovat v provozních teplotách od -30 do 80 °C při relativní vlhkosti okolního vzduchu 10-98%. Pozornost bude zaměřena zejména na snížení pracovní teploty a tím snížení energetické náročnosti za současného zvýšení bezpečnosti, které je vázáno na dobu odezvy senzoru v řádu sekund. Předmětem výzkumu budou senzory na bázi nanostrukturních porézních vrstev Pd a nanokompozitů (vodivé oxidy kovů, polymerní iontové kapaliny, 2D materiály MXény) s nanokrystaly Pd s využitím fotoregenerace. Čidla budou připravena metodami magnetronového naprašování, napařování, odstředivého nanášení a nakapávání, které jsou snadno aplikovatelné v sériové výrobě.

 

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA.